15

maja

Jak spać w czasie ciąży

jaks-ac-w-czasie-ciazy

Wybór pozycji do snu w ciąży jest ważny ze względu na zdrowie dziecka i komfort matki. O ile początkowo wszystko wydaje się proste, o tyle wraz ze wzrostem płodu, dylemat jak spać w ciąży, staje cię poważniejszy.

Pierwszy trymestr

Od pierwszego do trzeciego miesiąca w zasadzie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o pozycje przyjmowane w czasie snu. W pierwszym miesiącu możesz spać tak, jak Ci wygodnie, ale w drugim i trzecim zacznij przyzwyczajać się do spania na lewym boku.

Czwarty i piąty miesiąc

Zalecana jest pozycja na lewym boku. W ten sposób ograniczasz ból pleców, maksymalizujesz przepływ krwi przez łożysko i eliminujesz ryzyko ucisku na wrażliwy płód.

Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu pozycja na lewym boku jest w zasadzie obowiązkowa. Płód jest na tyle duży, że uniemożliwia ułożenie w innej pozycji, ale na tyle wciąż delikatny, że ułożenie się na brzuchu mogłoby bardzo go uciskać.

Siódmy, ósmy i dziewiąty miesiąc

Jedyną polecaną pozycją jest leżenie na lewym boku. Leżenie na brzuchu może uszkodzić płód, natomiast w przypadku leżenia na plecach obniża się ciśnienie krwi, powstają hemoroidy, natomiast płód może doznać tymczasowego, przejściowego niedotlenienia. Nie jest ono groźne dla zdrowia dziecka, ale warto zadbać także o jego komfort. Dodatki Warto korzystać ze specjalnych poduszek dla ciężarnych, dzięki którym przyjęcie i utrzymanie odpowiedniej pozycji będzie łatwiejsze. Poduszki takie lepiej rozkładają ciężar ciała, dzięki czemu nie będą bolały Cie plecy. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sztukaspania