14

października

Nie każdy problem ze snem to bezsenność

Problem ze snem od czasu do czasu może przydarzyć się każdej, nawet prowadzącej najzdrowszy tryb życia osobie. Przyczyny tego rodzaju problemów są bowiem bardzo różne, od poważnych, jak choroba, która utrudnia zaśnięcie, po tak błahe jak niewygodne łózko czy zbyt twarda poduszka.

Ponadto trzeba wiedzieć, że nie każdy kłopot z zaśnięciem czy budzeniem się w nocy to od razu bezsenność. Wiele z nas ma problem z określeniem na przykład tego, ile razy w ciągu nocy się budzi. Często również wydaje nam się, że przez całą noc nie udało nam się zmrużyć oka, podczas gdy prawda jest taka, że obudziliśmy się jedynie dwa czy trzy razy. Problem jednak staje się poważniejszy, gdy kłopoty ze snem trwają dłuższy czas i zaczynają negatywnie rzutować na nasze życie.

Sen jest bowiem dla nas niezbędny, zarówno jeśli chodzi o jego ilość, której wymaga nasz organizm, jak i jakość. Jeśli sypiamy, ale sypiamy źle, nasz organizm nie jest w stanie dobrze wypocząć, co szybko zaczyna odbijać się na naszym samopoczuciu. Przede wszystkim czujemy się poirytowani, zmęczeni i brakuje nam energii oraz chęci do pracy. W dłuższej perspektywie czasu możemy czuć ogólne rozbicie oraz mieć słabszą odporność. Jeśli bezsenność długo się utrzymuje, należy wybrać się do lekarza.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sztukaspania