08

marca

Chrapanie nie daje Ci spać ?

Śpiący kot
Śpiący kot

Chrapanie to problem wielu osób w różnym wieku, w tym czasem również dzieci. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie jest to jednak problem tylko tych, którzy chrapią, ale również ich bliskich, którym chrapanie partnera po prostu przeszkadza spokojnie spać. Ponadto chrapanie może być nie tylko uciążliwe, ale może być też objawem różnych schorzeń, czasem tych poważniejszych, których absolutnie nie powinno się bagatelizować. Dlatego tak bardzo ważne jest poznanie przyczyn chrapania, a następnie jego właściwe leczenie. Czasem będzie ono wymagało tylko prostych kuracji, czy zmiany niektórych nawyków, a czasem nie obejdzie się bez leczenia specjalistycznego.

lek na chrapanie
 

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie może być całkiem naturalnym procesem, powodowanym zwiotczeniem mięśni podczas snu. Powietrze wprawia je w drgania, co w połączeniu z otwartymi ustami daje charakterystyczny dźwięk. Czasem jednak może ono wynikać z wad anatomicznych, czy chorób utrudniających oddychanie. Chrapanie występuje głównie u mężczyzn, zaś w przypadku kobiet głównie u tych, które przeszły już menopauzę. Chrapaniu może sprzyjać również otyłość, czy nadciśnienie. Czasem chrapanie może być wzmagane przez wypicie alkoholu przed snem. Również dzieci mogą chrapać, co oprócz wad anatomicznych, może być spowodowane również powiększeniem się migdałków, powiązanym z różnorakimi infekcjami gardła.

Bezdech senny

Chrapanie, choć samo w sobie nie jest chorobą i oprócz uciążliwości nie musi budzić większych obaw, to może być objawem innych chorób, takich jak bezdech senny. Bezdech senny polega zaś na zaprzestaniu oddychania przez kilka do nawet kilkudziesięciu sekund. Takie bezdechy mogą pojawiać się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy w czasie snu i mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą one sprzyjać zawałom serca, czy udarom mózgu spowodowanych niedotlenieniem. Oprócz tego osoba, która cierpi na bezdech senny, może czuć się niewyspana i zmęczona. Mogą z tego powodu także wystąpić bóle głowy, czy zdenerwowanie. Czasem zmęczenie powoduje przysypianie w ciągu dnia, co może być w niektórych przypadkach niebezpieczne – np. przy obsłudze maszyn, czy prowadzeniu pojazdów. To, czy bezdech jest rzeczywiście niebezpieczny, będzie zależeć od jego częstotliwości, gdyż pojedyncze przypadki bezdechu mogą być czymś całkowicie normalnym.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów i podejrzenia bezdechu sennego potrzebna jest najpierw profesjonalna diagnostyka w celu jego potwierdzenia. Diagnostykę przeprowadza się zarówno w warunkach szpitalnych, jak i warunkach domowych, które są warunkami naturalnymi i bardziej odzwierciedlają stan rzeczywisty. Następnie aplikuje się odpowiednie leczenie, w tym stosowanie podczas snu specjalnych masek, czy wkładek ortodontycznych, które ułatwiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe, a tym samym oddychanie. Oprócz tego może być przydatne lub nawet konieczne stosowanie metod, które mają pomóc w walce z chrapaniem jako takim.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sztukaspania