a-total-solar-eclipse-1113799_1280
16

lutego

Fazy księżyca w 2016 roku

Księżyc to nasz jedyny naturalny satelita, co sprawia, że od tysięcy lat jest on obiektem licznych obserwacji astrologicznych. Fazy księżyca są już od setek lat obiektem rozmaitych legend, a ich wpływ na nasze codzienne życie stanowi ciągły obiekt badań.

Spośród wszystkich faz księżyca, warto wyróżnić trzy najbardziej widoczne, a są nimi: nów (księżyc nie jest widoczny gołym okiem), kwadra (widoczna jest jedynie połowa księżyca), a także pełnia (cała tarcza księżyca jest dobrze widoczna na niebie).

Przejdźmy więc do szczegółowego omówienia faz księżyca, które wystąpią w 2016 roku:

Pierwszym zjawiskiem w tym roku była trzecia kwadra księżyca, która miała miejsce 3 stycznia. Trzy pozostałe zjawiska miały miejsce w trzy kolejne niedziele – nów 10 stycznia, pierwsza kwadra 17 stycznia, a pełnia 24 stycznia. Za to już pierwszego lutego mogliśmy zaobserwować trzecią kwadrę. Luty to w tym roku bardzo specyficzny miesiąc, ponieważ wszystkie zjawiska księżycowe przypadają na poniedziałek. Nów przypadł więc na 8 lutego, pierwsza kwadra na 15 lutego, a pełnia na 22 lutego. Mniej schematyczny będzie marzec, gdzie jedynie dwa pierwsze zjawiska przypadły na środę – trzecia kwadra na 2 marca, a nów na 9 marca. Kolejnymi zjawiskami w marcu będą: pierwsza kwadra 15-ego, pełnia 23-ego, a także trzecia kwadra w ostatnim dniu miesiąca.

Siódmego kwietnia nastąpi pierwszy w tym miesiącu nów, a tydzień później będziemy mogli zaobserwować pierwszą kwadrę. Pełnia przypadnie wówczas na 22 kwietnia, a trzecia kwadra na 30 kwietnia. Pierwszym zjawiskiem w maju będzie nów, który przypadnie nie piątek 6-ego, a tydzień później w symboliczny piątek 13-ego zaobserwujemy pierwszą kwadrę. W sobotę 21 maja na niebie zobaczymy pełnię, a w niedzielę 29 maja – trzecią kwadrę.

Czerwiec rozpoczniemy od nowiu oraz pierwszej kwadry, kolejno 5 czerwca oraz 12 czerwca. Pełnia w czerwcu przypadnie na poniedziałek 20-ego, a trzecia kwadra dokładnie tydzień później. W lipcu będzie bardzo podobnie, miesiąc rozpoczniemy od nowiu w poniedziałek 4-ego, a następnie czeka nas pierwsza kwadra 12-ego, pełnie 20-ego (podobnie jak w czerwcu), natomiast ostatnim zjawiskiem będzie trzecia kwadra 27 lipca. Niemal identycznie wygląda schemat sierpnia, gdzie nów przypada na 2-ego, a pierwsza kwadra na 10-ego. Pełnia nastąpi 18 sierpnia, a miesiąc zakończy trzecia kwadra dokładnie 25 sierpnia. We wrześniu także bez wielkich zmian – księżyc w nowiu znajdzie się już pierwszego dnia miesiąca, a pozostałe trzy zjawiska przypadną na trzy piątki: pierwsza kwadra na 9-ego, pełnia na 16-ego, a trzecia kwadra na 23-ego.

Październik to jedyny miesiąc w 2016 roku, podczas którego możemy dwa razy zaobserwować księżyc w nowiu. Pierwszy raz przypada na pierwszy dzień miesiąca, pierwsza kwadra będzie widoczna 9-ego, pełnia 16-ego, trzecia kwadra 22-ego. 30 października po raz drugi nastąpi nów.

Listopad oraz grudzień posiadają identyczne daty wystąpienia faz księżyca:
pierwsza kwadra – 7-ego
pełnia – 14-ego
trzecia kwadra 21-ego
nów – 29-ego

Pełnie księżyca w 2016 roku:
24 stycznia
22 lutego
23 marca
22 kwietnia
21 maja
20 czerwca
20 lipca
18 sierpnia
16 września
16 października
14 listopada
14 grudnia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sztukaspania